Jsou chvíle, kdy bych si přála, aby se přes internet dala zprostředkovat i vůně, ne jen obrázek. Tento recept je jeden z těch případů – jedním z důvodů, proč se minimálně jednou týdně pouštím do pečení chleba, je to, že mi vždycky tak krásně provoní celý dům. To s kupovaným pečivem nezažijete. A k čemu se kváskový chleba dobře hodí? Několik receptů a nápadů najdete v mém e-booku Průvodce zdravou stravou od nákupu po talíř.
Myslím si, že o “kváskování” (stejně jako o mnoha dalších tématech okolo zdravé výživy) panuje hodně mýtů. Ten nejčastější je, že je to příliš složité, že starání se o kvásek a následné pečení z něho vyžaduje příliš úsilí a času. Chtěla bych vám ukázat, že tomu tak nemusí být. Samozřejmě je spousta receptů na úžasné kváskové bochníky, které opravdu vyžadují poměrně vysokou míru pozornosti a musíte umět použít ty správné techniky hnětení v ten správný čas, mít tu správnou mouku a správnou teplotu, při které těsto kvasí.
Můj recept takový ale není a dokáže podle něho upéct kváskový chleba i moje pětiletá dcera. Několikrát jsem stopovala, jak dlouho mi trvá aktivní příprava, a nikdy jsem se nedostala přes 5 minut. Je velice variabilní – můžete použít jakoukoliv mouku. Když říkám jakoukoliv, myslím tím samozřejmě jakoukoliv kvalitní, nikoliv obyčejnou bělenou mouku, která je takové jedno velké nutriční nic. V základní verzi stačí použít dobrou celozrnnou mouku, ale můžete ji libovolně nakombinovat třeba s moukou žitnou nebo špaldovou. Stejně tak jakékoliv věci navíc do těsta jsou pouze nadstavba a můžete si je libovolně obměňovat podle svých chutí, nebo můžete upéct “čistý” chléb pouze z mouky, vody a soli. Naší nejoblíbenější verzí je buď mák a nebo směs různých semínek.
Kváskové pečivo je oproti běžnému o mnoho zdravější a pozitivně ovlivňuje náš mikrobiom. Takže když nám na upečení chleba stačí 5 minut, nevidím důvod, proč to nezkusit! Přečtěte si někdy seznam ingrediencí u kupovaných chlebů v supermarketu. Viděla jsem takové, kde jich bylo až 20. Vy budete potřebovat pouze tři.
Pokud jste úplní kváskoví začátečníci, velice vám doporučuji sehnat si kvásek od někoho, kdo ho už používá. Vsadím se, že někoho takového ve svém okolí máte, případně se kontakty dají vyhledat i třeba přes lokální Facebook skupiny. Je to o mnoho jednodušší, než začínat kvásek od nuly – je to proces, který trvá více než týden a vždy se lépe peče s kváskem, který už je “dospělý”, než s úplně novým. Dosáhnete tedy rychleji skvělých výsledků a vyhnete se zklamání. Když už tedy kvásek máte, zmíním základy “starání se” o něj. Existuje spousta různých metod, ale nejjednodušší je to takto: skladujte kvásek v lednici ve skleněné průhledné nádobě – skvěle se hodí jakákoliv sklenice od džemu nebo třeba od sušených rajčat. V den chystání chleba ho ráno vytáhněte na linku, nakrmte cca 25g mouky a 25g převařené vody v pokojové teplotě a nechte ho trávit. Zhruba za 6-8 hodin bude připravený k akci. Poznáte to tak, že hladina vyroste a ze strany sklenice uvidíte bublinky. Po použití do receptu ho můžete zase vrátit do lednice, kde bude trpělivě čekat na další pečení. Pokud by vás zajímal detailnější článek o kvásku a všech jeho úžasných potenciálech, napište mi do komentářů.
Připravte si tedy nakrmený a spokojený kvásek, mouku a sůl, případně semínka, pokud je chcete použít. Promíchejte mouku se solí a semínky. Pokud máte, použijte průhlednou nádobu.
V odlišné nádobě promíchejte kvásek s vodou. Dost pravděpodobně bude ve vodě nejprve plavat – je to známka toho, že je dobře nakrmený.
Vlijte kváskovou vodu do mouky a promíchejte. Já používám speciální vařečku na míchání těsta na chleba, ale poslouží i jakákoliv obyčejná.
Přiklopte nádobu s těstem a 90 procent práce máte za sebou. Nyní nechte nádobu volně stát. Doba kynutí záleží na teplotě. Mně se při průměrné pokojové teplotě osvědčilo přibližně 12-16 hodin. Většinou můj proces tedy vypadá tak, že ráno nakrmím kvásek, odpoledne nebo večer smíchám těsto a další den ráno peču. Samozřejmě v závislosti na vašich časových možnostech se to dá přizpůsobit, třeba večer krmit kvásek, ráno míchat do těsta a večer péct.
Těsto je připravené, když na straně nádoby vidíte bublinky a celkově působí objemněji a nadýchane.
V tento okamžik tedy začněte předehřívat troubu a těsto transferujte do formy na chleba, kde si počká, než bude trouba dost teplá.
Po upečení vyklopte z formy a máte hotovo. Pokud se dokážete ovládat, pokuste se nechat ho vychladnout než do něj zakrojíte. Prospěje mu to.
Kváskový chleba
Ingredience
- 650 g Celozrnná mouka
- 15 g Sůl
- 50 g Kvásek
- 650 g Voda
Volitelné
- 60 g Semínka
Postup
- Smíchejte ve velké (ideálně průhledné) míse mouku se solí a případně se semínky, pokud je používáte.
- V odlišné nádobě si odměřte vodu a nalijte do ní kvásek. Dobře promíchejte.
- Nalijte vodu s kváskem do mísy s moukou a promíchejte, dokud se obě složky nespojí.
- Přiklopte a nechte na lince kynout cca 12-16 hodin.
- Když těsto nabyde na objemu a objeví se v něm bublinky, přesuňte těsto do formy na chleba a začněte předehřívat troubu na 250°C.
- Když trouba dosáhne požadované teploty, vložte do ni formu s těstem a pečte 45-50 minut, dokud kůrka není hezky pevná a zlatě hnědá. Pokud máte formu s pokličkou, na posledních cca 10-15 minut pečení ji sundejte.
- Vyklopte hotový chléb z formy a nechte vychladnout.
Jsem máma tří dětí, která miluje vaření a zdravý životní styl. Ukazuju rodinám, že vařit zdravě jde opravdu jednoduše a všichni se mohou skvěle najíst, skvěle se cítit a nebýt z jídla ve stresu. Jsem autorka e-booku Průvodce zdravou stravou od nákupu po talíř.
Více o mně se můžete dozvědět tady.